19 грудня в житомирській галереї Gnatyuk Art Center відбулося відкриття виставки «Житомиряни в світлописах ХІХ століття. Частина 2». Організаторами краєзнавчо-мистецького заходу були ГО «Студентський польський клуб», Gnatyuk Art Center, Житомирський фаховий коледж культури і мистецтв імені Івана Огієнка в співпраці з кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії України Житомирського державного університету імені Івана Франка, керівником регіональної ініціативи «Житомирщина історична» Антоном Сичевським, краєзнавцем Сергієм Собчуком, музикознавицею Іриною Копоть.
Антон Сичевський на основі багаторічних напрацювань виступив з доповіддю про історичний розвиток фотографічної справи в Житомирі та регіоні у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Від Музею Бориса Лятошинського виступила Дар`я Шміло з темою «Юліуш Зарембський: відомий і невідомий». Учасники заходу мали нагоду прослухати музичні твори ХІХ ст., які завдяки старанням Ірини Копоть отримують нове дихання і звучання у сучасності, – «Відмова» Ернеста Несвадби та «Колискова» Юліуша Зарембського у виконанні Наталі Кулініч (скрипка) та Олени Ткачук (фортепіано).
Житомирський краєзнавець Сергій Собчук виступив з розповіддю про знакову в історії Житомира родину Хаботіних (один з представників якої профінансував побудову у ХІХ ст. Михайлівської церкви), супроводжуючи виступ показом фотографій з їхнього родинного архіву. Відвідувачам продемонстрували колекційні фотографії, які закарбовують портрети житомирян і є своєрідними виразниками міського повсякдення з минулих століть.
Участь у відкритті виставки взяли студенти, краєзнавці, історики, представники польських організацій Житомира. Також ми мали змогу вітати на нашому заході Консула Генерального консульства РП у Вінниці Томаша Коваля та капелана Поляків Житомирщини о. Ярослава Ольшевського.
Проєкт реалізовано у співпраці з Товариством «Спільнота Польська» при підтримці Міністерства закордонних справ Польщі в рамках конкурсу «Полонія та поляки за кордоном 2024 – регрантинг».